İLETİŞİM

REFERANSLAR

ANASAYFA

SEVİYE KONTROL SİSTEMİ

On - Off Seviye Kontrol Sistemleri

Kazan tağdiye cihazı veya 4 uçlu seviye kontrol duyargaları kullanılarak yapılabilir. Tağdiye cihazları ortam şartlarından kolay etkilendikleri ve yapısal olarak yanlış müdahaleye açık olduklarından, özel olarak talep edilmedikçe kazanlarımızda kullanılmamaktadır.

 

Dört Uçlu Seviye Kontrol Duyargasının Çalışma Prensibi

Kazana montajlanan 4 uçlu duyarganın her bir ucunun boyu montaj sırasında istenilen seviyelere göre kesilip ayarlanmaktadır.

 

  • En kısa olan 1. çubuk üst seviye alarm noktasıdır. Kazana beslenen su, gereğinden fazla olduğunda sesli ve ışıklı alarm cihazı çalışır.
  • 2. çubuk pompa stop seviyesidir. Kazandaki su işletme şartlarında bu çubuğa temas ettiğinde pompaya durma komutu gönderir ve pompa durur.
  • 3. çubuk pompa start seviyesidir. Kazandaki su işletme şartlarında bu çubuğun seviyesinden aşağı düştüğünde pompaya çalışma komutu gider ve kazana su beslemesi başlar.
  • En uzun olan 4. çubuk alt seviye alarm noktasıdır. Kazandaki su, olması gereken seviyenin altına düştüğünde alarm verir ve buhar üretimine engel olmak için brülör çalışmayı durdurur.

 

Kazanlarımızda standart emniyet donanımı olarak on - off seviye kontrol duyargası iki adet kullanılmaktadır. Oransal seviye kontrol sistemi talep edildiğinde bir tanesi iptal edilip yerine oransal seviye kontrol duyargası montajlanır.

 

Oransal Seviye Kontrol Duyargaları

Kazanın su seviyesini anlık olarak takip eden tek bir kapasitif duyarga ve kontrolörden oluşur. Duyarga boyu kazanın tasarımına göre seçilir. Gönderilen sinyal, kontrolör vasıtasıyla motorlu vana, 3 yollu vana veya pompa motorlarına bağlı frekans kontrol cihazlarına kumanda eder ve kazana beslenecek su miktarı ayarlanır. Çalışma mantığı ve diğer metoda üstünlüklerini "Oransal Kazan Besleme Sistemleri" konu başlığı altında bulabilirsiniz.

 

İkinci (İdeal Kazan için Üçüncü) Düşük Seviye Emniyet Duyargası

Kazanda buhar üretimi esnasında, yukarıda anlatılan seviye kontrol sistemlerinde oluşabilecek arızalar nedeniyle seviyenin düşme ihtimali her zaman vardır. Bu durum erken fark edilmezse sonuçları yıkıcı olabilir. İkinci bir emniyet sistemi olarak düşünülen bu duyarga, yalnızca en düşük seviyeye göre ayarlanır ve sürekli bu seviyeyi kontrol eder, su seviyesi düştüğünde brülörü durdurur.

 

Kazanlarımızda standart donanım olarak 2 adet dört uçlu on - off duyarga veya 1 adet dört uçlu ve 1 adet oransal duyarga kullanıldığından bu başlıktaki 2. düşük seviye emniyet duyargası müşteri tarafından talep edilirse 3. bir emniyet olarak sisteme dahil edilmektedir.

 

Bazı uygulamalarda dört uçlu duyarganın tüm uçları düşük seviye olarak ayarlanarak ekstra emniyet tedbiri alındığı düşünülmektedir fakat bu cihazlarda arıza yaşandığında tüm duyarga uçları aynı merkeze bağlı olduğu için hepsi devre dışı kalır ve duyarga görevini yerine getiremez. Birbirinden bağımsız kontrol sistemlerinin artırılması her zaman için faydalıdır. Bu gibi sistemlerin ısı santralinin tesisi esnasında talep edilmesi, sonradan sisteme dahil edilmesinden her zaman daha düşük maliyetlidir.

ARAYIN

(0224) 243 13 90 - 91

FAX ÇEKİN

(0224) 243 09 60

Copyright © İdeal Kazan | Tüm Hakları Saklıdır

BİZE YAZIN

ideal@idealkazan.com