İLETİŞİM

REFERANSLAR

ANASAYFA

ORANSAL KAZAN BESLEME SİSTEMLERİ

Oransal kazan beslemenin anlamı, işletmenin anlık buhar çekişine oranla kazana su beslenmesidir. Eski yöntemde tağdiye cihazında ayarlanan iki seviye arasında pompa su beslemesine başlar ve durur. Oransal beslemede ise pompa motorlarında frekans kontrolü ile ihtiyaca göre sürekli su beslemesi yapılmaktadır. Temelde 2 yöntemi vardır. Birinci yöntemde frekans kontrolü ile pompa motorlarının devirleri oransal şekilde kontrol edilir. İkinci yöntemde ise kazan su besleme hattı üzerine konulan bir motorlu vana, ihtiyaca göre anlık olarak kısılıp açılarak pompadan gelen suyun miktarını ayarlayıp fazlasını by-pass hattından degazör tankına yönlendirir. Oransal besleme aynı mantıkla, 3 yollu motorlu vana (3. yol daha küçük çaplı) kullanılarak da yapılmaktadır.

Oransal kazan beslemenin On - Off sisteme göre birçok üstünlüğü vardır.

  • Pompalardaki dur - kalk nedeniyle yüksek akım çekilmesi önlenerek enerjiden tasarruf sağlanır.
  • Yine pompa dur - kalk hareketi nedeniyle oluşan mekanik darbeleri önleyerek bakım ihtiyacını azaltır.
  • Buhar üretimi esnasında su seviyesindeki azalmaya oranla sürekli besleme yapılması sayesinde kazandaki sıcak suya az miktarda daha düşük sıcaklıkta su eklenir ve kazan içindeki ısıl denge asgari düzeyde etkilenir.
  • Dur - kalk şeklinde beslemede kazan su yüzeyinde dalgalanmalar oluşmakta, bazen bu dalgalanma sebebiyle seviye kontrol cihazları düşük su seviyesi arızası vererek işleyen sistemi aksatmakta ve müdahale ihtiyacı doğmaktadır. Oransal besleme ile bu problem en aza inmiştir.
  • Oransal besleme ayrıca buhar ile birlikte su sürüklenmesi riskini en aza indirir.
  • Frekans kontrollü oransal besleme sistemi diğer yöntemlere göre daha kullanışlıdır. Frekans kontrol cihazının ortam şartlarında çalışacak kalitede seçilmesine dikkat edilmelidir.

ARAYIN

(0224) 243 13 90 - 91

FAX ÇEKİN

(0224) 243 09 60

Copyright © İdeal Kazan | Tüm Hakları Saklıdır

BİZE YAZIN

ideal@idealkazan.com